Turistika

Malebná vesnička Česká Čermná se nachází ve východních Čechách na úpatí Orlických hor 10 km jihovýchodně od města Náchod. Z turistického pohledu je poloha vesnice na tom správném místě, je zde možnost podnikat výlety pěšky, na kole, autem či autobusem.

Vesnice v kostce:

V obci je základní škola I.-IV.ročník, mateřská školka se školní jídelnou, pošta, sokolovna, hřiště na tenis či volejbal, fotbalové hřiště a kaple sv.Václava postavená v r.1941.

 

Jak se k nám dostat autobusem?

Dostat se do České Čermné je možné autobusem. Linka jezdí pravidelně dle jízdního řádu na trase Náchod - Nový Hrádek. Z Náchoda autobus vyjíždí od nástupního místa č.3 z autobusového nádraží a jede přes zastávky Lipí, Jizbice, Dobrošov, Česká Čermná, Borová a Nový Hrádek. Trasa je dlouha cca 20 km. Zastávka Česká Čermná je od Náchoda 10 km.

Z Nového Hrádku je pak možné dále cestovat směrem do Nového Města nad Metují, Dobrušky, Olešnice v Orl. horách a Orlických hor. Směrem z Náchoda je možnost vycestovat autobusem či vlakem do směrů Broumovska, Hronova, Červeného Kostelece, Krkonoš, České Skalice, Hradece Králové, Prahy a Nového Města nad Metují.

zastávka Česká Čermná

 

Jak je to tu s ubytováním?

Ubytovat se přímo ve vsi není zatím možné. Nabízí se tu možnost ubytování v okolních vesnicích. Asi 3 km směrem do Náchoda je vesnice Dobrošov, kde tato možnost je na Jiráskově chatě, Penzionu Krásné časy a pak 7 km směrem do Orlických hor v Novém Hrádku.

Jiráskova chata Penzion Krásné časy Nový Hrádek

 

Jak je to tu s koupáním?

V teplých letních měsících je možné se jet vykoupat do krytého bazénu nebo Jiráskova koupaliště v Náchodě. Polské lázeňské městečko Kudowa Zdrój nabízí možnost krytého bazénu s tobogánem. V České Čermné je možnost koupání v hasičské nádrži, kterou nalezneta na mapce na konci článku. Hasičská nádrž je každým rokem na začátku července čištěna a opravována. V blízkosti je nově postavené dětské hřiště s různými houpačkami a prolézačkami.

 

 

 

 

 

 

 

Kde nakoupit potraviny?

V obci se nachází jeden obchod - Koloniál u Lněničků.


V obchodě Koloniál u Lněničků je možnost koupit běžné potraviny, uzeniny a drobnou drogerii.

Otevírací doba:

po-pa: 7:00 - 10:30 ; 14:00 - 16:30

so: 7:00 - 11:00

ne: zavřeno

 

 

Kam na výlety?

Pěšky:

Peklo - Jednou z příjemných procházek je návštěva osady Peklo. Osada Peklo je vzdálená 5 km z České Čermné po zelené turistické trase případně po cyklostezce č. 4306. Osada se nachází uprostřed pekelského údolí na soutoku řeky Metuje a Olešenky. Zde můžete navštívit roubenou hospůdku oděnou do čertovského kabátku a vyfotit se s vodníkem. Dál se můžete vydat do směrů Nového Města nad Metují a nebo Náchoda.

Březová - je polská vesnice, kterou potkáte na cestě do Polska směrem do Kudowy Zdróju. K vidění je zde starý kostel po levé straně cesty z České Čermné.

Hrad Frimburk - je zřízenina hradu, která se nachází na Novém Hrádku. Přibližně 7 km z České Čermné.

Válečné opevnění - Pevnost Dobrošov, Kahan III, Březinka - tyto pevnosti jsou z dob druhé světové války. Z České Čermné je to 3 km směrem na Náchod.

Jirásova chata - nově rekonstruovaná turistická chata, kterou najdete v sousední obci Dobrošov. Mužete navštívit restauraci a vyhlídku ze, které je vidět do širého okolí.

Autem:

Orlické hory - krásná příroda, v zimě lyžování, turistika.

Náchod - koupaliště, plavecký bazén, zámek, muzeum, nákupní centra, divadlo, kino.

Nové Město nad Metují - krásné náměstí, zámek, kino.

Česká Skalice - letní kino, muzeum Boženy Němcové, Ratibořice, zámek, přehrada Rozkoš.

Hronov - Alois Jirásek, divadlo.

Broumov - klášter, Broumovské stěny.

Adršpašsko-teplické skály - pískovcové skály, jezírko, plavba lodiček po jezírku.

Kudowa Zdrój - polské město, aquapark, lázně.

Další typy na výlety www.pametihodnosti.cz

 

Orientační mapka České Čermné

Legenda:

1. Hraniční přechod CZ-PL a odpočívadlo
8. Autobusová zastávka
2. Sportovní areál sokolovna – gril 9. Hostinec "U Javora"
3. Sportovní areál sokolovna – antukové hřiště 10. Potraviny - U Kubíčka - ZRUŠENO
4. Sportovní areál sokolovna – ping-pong 11. Potraviny - Koloniál u Lněničků
5. Sportovní areál sokolovna – fotbalové hřiště 12. Koupaliště a dětské hřiště
6. Obecní úřad a hasičárna 13. Hřbitov
7. Základní škola 14. Odpočívadlo „hříbek“
15. Kaple sv. Václava